פסגת זאב שלי

כל מה שקורה בפסגת זאב והסביבה

איום ניצב על עתיד הצבאים של פסגת זאב ונווה יעקב

אתרי הטבע בצפון העיר הם ביתם של מעל 250 צבאים לפי ההערכות העדכניות. כאשר בכל ירושלים יש אך ורק 500 צבאים ארץ ישראלים בהערכה. הצבי הישראלי - אחת מחיות הבר המרשימות של ישראל

יעקב בן בונן, ונתנאל הוכנר

נחל זמרי ויער מיר הם שני שטחי הטבע הגדולים האחרונים שנשארו בצפון ירושלים, אלו שטחים כלואים ללא חיבור רציף למדבר יהודה ולשטחים סמוכים. נחל זמרי נמצא בתוך גבולות פסגת זאב בעוד יער מיר שוכן בגבולות פסגת זאב ונווה יעקב, שני השטחים החשובים ממוקמים בצמוד לגדר ההפרדה ומהווים את יובליו העליונים של נחל פרת.

 

צילום: יעקב בן בונן

אתרי הטבע בצפון העיר הם ביתם של מעל 250 צבאים לפי ההערכות העדכניות. כאשר בכל ירושלים יש אך ורק 500 צבאים ארץ ישראלים בהערכה. הצבי הישראלי – אחת מחיות הבר המרשימות של ישראל, אשר היה נפוץ בעבר על פני המזרח התיכון. כניסת הנשק החם והתפתחות האדם פגעו אנושות בצבאים ודחקו אותם לסכנת הכחדה חמורה, כיום נותרו צבאים ממין זה אך ורק בישראל. בתקופת השיא מאז קום המדינה נפוצו בישראל כ-10,000 צבאים ארץ ישראלים, אך מאז אוכלוסייתם קרסה בעקבות לחצי בנייה, צייד בלתי חוקי ועוד. כיום ניתן לצפות בישראל אך ורק בסביבות 40% מאוכלוסיית הצבאים הישראלית – שריד העבר המונה כיום 4,000 צבאים בהערכה.

בעוד השטחים הייחודים של פסגת זאב ונווה יעקב מכילים כעשירית מהאוכלוסייה הכלל ארצית של הצבאים – המהווה שריד אחרון מהאוכלוסייה העולמית, ברורה החשיבות של שמירה על צבאים בשטחים אלו. משימה שלקחנו עלינו, קהילת תושבים בשכונת פסגת זאב.

נחל זמרי ויער מיר מחוברים ביניהם במעבר יחיד וצר, עליו עובר הכביש המוביל למחסום חיזמא. צבאים מנסים לעיתים לחצות כביש זה אל האתר הסמוך, אך נדרסים. לאחרונה אושרה תוכנית בנייה של הרחבת השכונה שתקום בדיוק על מעבר צר זה, הקמת השכונה ללא בניית מעבר אקולוגי עלולה לחסל את סיכויים של הצבאים לעבור בין שני השטחי ללא דרך חזרה, ובכך לגזור את עתידם! המעבר בין השטחים הינו הכרחי, וישמש כציר הצלה לאוכלוסיית הצבאים. הוא יאפשר שמירה על המגוון הגנטי, שהרי ללא כל מעבר רציף בין שני השטחים עתיד הצבאים נותר בסכנה חמורה.

 

צילום: יעקב בן בונן

אתרי הטבע יער מיר, נחל זמרי ויער ענתות מדרום, אלו השטחים בעלי ערך אקולוגי גבוהה, האחרונים שנותרו בצפון העיר. החשיבות בשמירה על המגוון האקולוגי טומנת בחובה את היכולת שלנו לשמור על הטבע שלנו חי, תוסס ופראי. ללא דאגה לעתיד החי והצומח באתרי הטבע – אנו צופים כי בעוד שנים המשכם של תוכניות בנייה עתידיות יחתום סופית את אתרי הטבע העירוני האחרונים בצפון העיר כפי שאנו מכירים.

בימים אלו מתחילות עבודות ראשונות להנגשת נחל זמרי ופיתוחו כפארק טבע עירוני, בדומה לעמק הצבאים. עם זאת ישנו צורך דחוף לדאוג לעתידו של הטבע ולבנות מעבר עילי בין שני שטחים אלו על מנת לשמור על הצבאים הנדירים שזכינו לחיות לצידם, כך נוכל לקבע את עתידו של הטבע הירושלמי בצפון העיר ולאפשר לו לשגשג.

אנו קהילת תושבים של פסגת זאב ונווה יעקב מנסים לפעול כמיטב יכולתנו בארגון סיורים, הפעלות, סקרי טבע, ועוד פעילויות – על מנת לחשוף את תושבי השכונות לטבע מתחת לביתם, ובתוך זאת לשמור על הטבע ולאפשר מרחב של פנאי ומרגוע טבעיים.

 

צבי-ישראל י- מתבגר בנחל זמרי
צבי-ישראל י- מתבגר בנחל זמרי – צילום: יעקב בן בונן

אם יש לכם רעיונות כיצד ניתן לשמור על הצבאים ושאר ערכי הטבע הנתונים תחת איום תמידי כתבו לנו למייל: tevapz@gmail.com, או לדף הפייסבוק נחל זמרי.

ביום חמישי בתאריך 20/01/22 (י"ח בשבט), יתקיים הפנינג קהילתי עם סיורים והפעלות בדגש על שמירה על המעבר האקולוגי. הציבור הרחב מוזמן להגיע ולשמוע על הנחל ודייריו ממקור ראשון. לראות את החי בבר והצומח בטבע-בביתם, בתקווה שנמשיך לצפות בהם, להנות מהטבע ולשמור עליו גם עוד שנים רבות.

פרטים נוספים ניתן לראות בדף האירוע בקישור זה

 

קרדיט תמונות: יעקב בן בונן
שלח בוואטסאפ
שתף בפייסבוק
Subscribe
Notify of
guest
1 תגובה
חדשות
אחרונות הנבחרות
Inline Feedbacks
View all comments

נושאים קשורים

אולי יעניין אותך גם:

C69CB2A7-AD2A-4BEB-8469-309DBDC6491B

גילוש – כשיופי וטעם נפגשים

rawpixel-557123-unsplash.jpg

מירי אשרוב

SAVE_20220702_233035

איילת אטינגר

B697AECB-CFA4-4102-BB1E-64250342180D

נעמי תופרת מקצועית

ACF641BE-DC66-4F67-AB4D-B16C3E80D540
מאור הקודש

מאור הקודש

142512005_1079056602608731_5171630424820648353_n

דורון הגנן

אירועים קרובים בפסגת זאב

לא נמצאו אירועים קרובים
פסגת זאב שלי

אנחנו יכולים לסייע לך במציאת המשכנתא הטובה והמתאימה ביותר לך, כך שתוכל לחסוך עשרות אלפי שקלים

השאר שם וטלפון וניצור איתך קשר בהקדם